Bagiad'da "Endüstri 4-0 Sanayi Devrimi" toplantısı

Sosyal Medyada Paylaş

Bagiad'da  Endüstri 4-0 Sanayi Devrimi  toplantısı

ION Academy kurucusu ve Mentor Sayın Ali Rıza ERSOY’ u ağırladığımız Endüstri 4-0 Sanayi Devrimi konulu toplantımız 20 Mart Salı günü Avlu Balıkesir Güney Salonu’nda gerçekleştirildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sayın Mehmet GÜRBÜZ, Karesi Kaymakamı Sayın Abdulkadir DEMİR, İl Emniyet Müdürü Sayın Cengiz ZEYBEK, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Mehmet Baştürk, CHP İl Başkanı Sayın Serkan SARI, MHP İl Başkanı Sayın Suat PAR, Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Sayın Faruk KULA, GÜNMARSİFED Başkanı Sayın İsa Tamer ÇELİK’ in katıldığı toplantımızda ayrıca Balıkesir iş dünyasından sanayiciler, firmaların idari personel ve Ar- Ge birim çalışanları, Balıkesir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi akademisyen ve öğrencileri, Fen, Anadolu, Anadolu Teknik lisesi öğrencileri ve öğretmenleri ile sivil toplum kuruluşlarının dernek başkanları ve üyeleri yer aldılar.  

Afrin’ de görev alan güvenlik güçlerimizi gösterdikleri üstün başarılarından dolayı tebrik ettiğini, operasyon sırasında şehit olan kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine baş sağlığı dileyerek, oradaki güvenlik güçlerimizin operasyonu başarıyla bitirip ülkemize dönmesini temenni ettiğini dile getiren Başkanımız Sayın Rahmi KULA; ” BAGİAD olarak, üyelerimizle birlikte gerçekleştirilen toplantılar, eğitimler, seminerler, fabrika ve fuar gezileri ve daha birçok faaliyetlerle kendimizi geliştirmek; şehrimize, ülkemize değerler katmak için çaba göstermekteyiz. Bu akşam da bunlara bir yenisi daha ekleyerek, siz değerli konuklarımıza; Tüm dünyayı etkisi altına alan Sanayi Devrimin bilinen tüm yönleriyle ele alınması ve bu konuda hepimizin daha fazla bilgi sahibi olmamızı sağlayacak “Endüstri 4.0 “ konusuna değinelim istedik. Endüstri 4.0 ile sanayi, ticaret, bilim ve ekonomi alanlarında köklü değişikliklerin yaşanacağına inanıyoruz. Türkiye olarak bu gelişen teknolojinin gerisinde kalmamalıyız. Yapılacak çalışmalarda bizlere, yatırımcılara, sanayicilere, girişimcilere ve geleceğin mühendis adayları olan öğrencilerimize çok iş düştüğünün de farkındayız. Türkiye’nin küresel değer zincirinde avantajlarını göz önünde bulundurursak, ülke olarak hızla gelişen ve gittikçe dijitalleşmeye yönelen yeniçağın yakalayabileceğimizi düşünüyorum “ dedi.

 

 

 

 

Açılış konuşmasının ardından söz alan Sayın Ali Rıza ERSOY, teknolojinin geçmişten günümüze ne şekilde değiştiğini ve nereye doğru evirildiği konusunda yaptığı sunumunda; 1800 yılların sonunda su buharının devreye girmesiyle dünyada sanayi devriminin yani makine çağının başladığını, daha sonra Amerika’ nın elektrik sanayisi ile tanışınca seri üretim kavramının başladığını ve insanların refah düzeyinin bir kaç kademe arttığını çünkü sanayi ürünlerinin bu şekilde daha ulaşılabilir fiyatlarla insanoğluyla tanıştığını ve son olarak da 1970’ lerde elektronik devreye girdiğinde otomasyon çağının başladığını belirtti.

4-0 kavramından ne zaman ve nerede kullanılmaya başlandığını anlatan Sayın Ali Rıza ERSOY; “ Bir dönem Doğu’nun yaptığı sanayi üretim Batı’nınkini geçiyordu. Bu tehdit karşısında Batı bu duruma karşılık olarak hedeflediği şu üç şeyi yapmaya karar verdi; Birincisi Hız; İnovasyon ve Protatif  Cycle’ lerimizi o kadar hızlandırmayalım ki Doğu beni takip edemeden bir sonraki jenerasyonu Dünya pazarına sunabileyim., ikincisi Esneklik; Doğu’ nun yapılandırmasına karşılık o kadar esnek hatlar kuracağım ki , bu hatlarda duraklama yapmadan çok değişik kişisel beklentileri karşılayayım, üçüncüsü ise Verimlilik; çok daha az kullanarak , çok daha fazla üreteyim… Aslında son 4-5 yıldır Çin’ den daha ucuza üretmek mümkün oldu, Nasıl mı ? İnsanı üretimden çekerek… Burada insandan kastım kas gücü.. İnsanı devreden çektiğimizde iki mucizevi şey gerçekleşecektir, ilki; sistem geçmişten daha mükemmel çalışıyor olacak, çünkü insanın hata yapması daha muhtemeldir.. diğeri; sistem olmadığından daha fazla ucuzluyor olacak, çünkü aslında pahalı olan insan… Endüstri 4-0 cümlesini ise ilk defa Alman hükümetinin 2012 yılında kurduğu bir takımın, sanayi devrimi üzerindeki çalışmalarıyla Endüstri 3-0 dan 4-0 seviyesine taşıyarak 2013 yılında açtığı Hannover Messe Sanayi Fuar’ında, bizim izlediğimiz yol haritası budur dediğinde duyduk. “ dedi.

Endüstri 4-0 içerisinde olan teknolojileri; Cyber- Physıcal Systems, Vertical & Horizontal Integration, IOT ( Internet Of Things), Autonomous Robots, Big Data and Analytics, The Cloud, Augmented Reality ve Cyber – Security olarak sıralayan , Almanya, Çin, Amerika ve Finlandiya’ nın endüstri sanayisindeki durumunun veri analizini katılımcılara aktaran Sayın Ali Rıza ERSOY, Türkiye’ nin Endüstri 2-0 ‘ ı geride bıraktığını ve ülkemizde 3-0 düzeyinde fabrikaların yer aldığını, 4-0 yolunda ise ciddi oluşumların olduğunu ve çalışmaların yapıldığını belirterek; “4-0 devrimine ulaşmamızı sağlayacak paramız var. İşsizliği azaltacak, kas gücünden vazgeçip insan beyninden faydalanacak olan yeni sistemde istihdam ciddi oranda artacak. 2020 yıllarına geldiğimizde ise bugünden farklı olarak 16 çeşit daha meslek ortaya çıkacak. Çok küçük yaşlarda yazılım alanında çalışmalar yapan çocuklarımız geleceğin fabrikalarını yönetecekler. Bir çok yönden avantajlı olan ülkemiz Avrasya bölgesinin üretim hattı olmak gibi bir fırsatla karşı karşıya. Bunu biz yapacağız ve yapmalıyız “ dedi.


Sayın Ali Rıza ERSOY’ un davetlilerimizin sorularını yanıtlanmasının ardından toplantımız sona erdi.

© 2012 TUGİK | Türkiye Genç İş İnsanları Konfederasyonu. Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım My Medya