Bangladeş’in İstanbul Başkonsolosundan BAGİAD'a Ziyaret

Sosyal Medyada Paylaş

Bangladeş’in İstanbul Başkonsolosundan BAGİAD'a Ziyaret

Bangladeş’in İstanbul Başkonsolosu Sayın Dr. Mohammad Monirul İSLAM dün BAGİAD derneğimizi ziyaret etti.

Balıkesir Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Sayın Abdullah SAĞAY’ ın da katıldığı ziyarette ülkesini kısaca tanıtarak başladığı konuşmasında Sayın Muhammed Monirul İSLAM,;” Dünya ekonomisinde 32. sırada olan Bangladeş şuan dünyadaki az gelişmiş 48 ülkeden biri fakat 2021 yılında orta gelişmiş düzeyine sahip ülkeler arasına girebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Ülkemizde asgari ücret ortalama 100$ civarında. Tekstil ülkemizin en iyi olduğu sektör. Tekstil endüstrisinde yaklaşık 4 milyon insanın çalışmakta bunların 3,6 milyonunu ise kadınlar oluşturuyor. Hazır giyim üzerine kurulu bulunan atölyelerde  Zara , H& M ve Paul & Shark gibi firmalar için fason üretim yapılıyor. Tekstilde Çin ile rekabet halindeyiz. Dünya markaları ürünlerimizin kalitesinin Çin’ den daha iyi olduğunu söylüyor“ dedi.

Bangladeş’in coğrafi konumu açısından Asya kıtasında bağlantı noktası durumunda olduğunu dile getiren Sayın Muhammed Monirul İSLAM; “ Türk İşadamları ülkemize yatırım anlamında çok ilgi gösteriyor. Ülkemizde de yetişen jüt bitkisini Türkiye’ ye çokça ihraç ediyoruz. En fazla talep Gaziantepli halı firmalarından geliyor. Türkiye - Bangladeş ticaretinin çok daha fazla geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gençlerimizin iş hayatında daha yaratıcı olduklarını söyleyebilirim fakat iş için cesaretlendirilmiyorlar, onların girişimciliğe daha çok yönelerek ülke ekonomisine katkı sağlamalarını hedefliyoruz “ dedi.

Yönetim kurulu üyelerimizin kendileri ve firmaları hakkında bilgi verdiği ziyarette, Başkanımız Sayın Rahmi KULA duyduğu memnuniyeti dile getirerek,” Yaptığınız ziyaretler vesilesi ile ülkeniz daha fazla tanınma imkânı yaratıyorsunuz, bu çok güzel bir şey. Bizler de bu sayede ülkeniz hakkında daha detaylı bilgi edinme fırsatı bulduk bunun için sizlere çok teşekkür ediyorum. Sizleri tanıdığımıza çok memnun olduk” dedi.

 

Bangladeş Başkonsolosu Sayın Dr. Mohammad Monirul İSLAM, Başkanımız Sayın Rahmi KULA’ ya günün anısına hediye takdim etti.

© 2012 TUGİK | Türkiye Genç İş İnsanları Konfederasyonu. Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım My Medya