Bartın GİAD'dan yurtiçi uçak seferleri için bilet alım teklifi

Sosyal Medyada Paylaş

Bartın GİAD'dan yurtiçi uçak seferleri için bilet alım teklifi

Bartın Genç İş Adamları Derneği Başkanı Egemen KEMİK ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte TSO Başkan’ı Halil BALIK  ile birlikte Zonguldak Çaycuma Havaalanı Şube Müdürü Hasan ÖZŞAHİN’i makamında ziyaret etti.

Özşahin öncelikle Bartın Giad Başkanı  Kemik ve TSO Başkanı Balık’a ziyaretleri için memnuniyetini dile getirdi  ve Sözlerine şu şekilde devam etti: Öncelikle ne istediğimizi bilmeliyiz ve bölgesel olarak kalkınmayı istediğimiz için arz ve talep noktalarına önem vermeliyiz.  Çaycuma Havaalanı sorunlarına değinecek olursak ;

1-En öncelikli aşamamız Cihazın kurulması gerekiyor , olmazsa olmazlarımızdandır. İniş ve yaklaşma için yatay görüşün en az 5 kilometre ( yaklaşık 3 mil ) olması gerekiyor. Bölgenin dağlık olması dolayısıyla coğrafi koşullarda göz önüne alındığında bu gerekli olan 2 cihazında kurulması gerekiyor.

2- Pistin kuzeyinde bulunan yaklaşık 200 m yüksekliğindeki Bostancılar tepesinin traşlanarak 50 m yüksekliğe indirgenmesi için çalışmalar başlanmalı ki iniş ve kalkışlar daha güvenli olabilmeli.

3- Pistin uzatılması ve genişliğinin kurallara uygun olarak yerine getirilmesi de bir diğer önemli noktalardandır.

Bölgesel olarak kalkınmayı istediğimiz için havaalanın faaliyete geçmesi ve mevcut sorunların çözülmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

BARTIN GİAD’DAN YURTİÇİ UÇAK SEFERLERİ İÇİN BİLET ALIM TEKLİFİ

              Dernek Başkan’ı KEMİK ; Dış hat seferleri 2009 yılında başlamıştır. Mevcut durumda sadece yaz dönemi için haftada üç gün Zonguldak-Düseldorf gidiş dönüş seferleri yapılmaktadır. Neden İç Hatlar sürekli ve aktif değildir?

KEMİK sözlerine şu şekilde devam etmiştir. Zonguldak Çaycuma Havaalanı; Filyos Limanı’na 5 km, Zonguldak kent merkezine 55 km, Bartın kent merkezine 36 km, Karabük kent merkezine 87 km, Bolu kent merkezine 135 km. mesafede olup Batı Karadeniz Bölgesi’nin ulaşımında önemli kolaylık ve avantajlar sağlayacak konuma sahiptir. Dolayısı ile havaalanında iç hatlar uçuşunun başlatılmasında, bu dört il yararlanacaktır. Ancak Zonguldak, Çaycuma Havalimanı, avantajlı konumu ile Batı Karadeniz’in ekonomik ve sosyal hayatına sağlayacağı katkılara rağmen, yeterli düzeyde aktif olarak kullanılmamaktadır. Biz bu nokta da ‘Elimizi taşın altına koymaya hazırız, yeter ki bölgemiz ve ilimiz adına kalkınmayı sağlayacak önemli adımlara katkımız olsun. Bunula birlikte Bölgeye uçak seferleri başlaması için aylık kaç bilet alınması gerekiyorsa öncelik yaparak bunu karşılarız, zannediyorum ki biz bunu başlatınca diğer dernekler ve bölge illerinin ve ilçelerinin TSO ve kurumlarıda buna katılacaktır.

Halihazırda makul saatlerdeki seferler için aylık 20-30 bilet, ileride ihtiyaç halinde belki 50, belki 100 bilete bile çıkartabiliriz, ki bizde üyelerimize ve ailelerine bu biletlerden yararlandırırız. ’ Diyerek sözlerini devam etmiştir.

 

BARTIN GİAD VARSA BÖLGE SAHİPSİZ DEĞİLDİR

Almanya’da bulundukları kentten, Çaycuma Havaalanı’na direk uçuş olmadığından İstanbul’a gelen gurbetçilerimiz, İstanbul ile Zonguldak, Bartın ve Karabük arasında uçuş olmadığından karayolu ile gelmek zorunda kalmaktadırlar. İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan Zonguldak’a uçuşların başlaması halinde, bu önemli hizmetten yararlanacaklardır. Bunun için Biz Bartın Genç İş Adamları Derneği olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız, ve bölgenin sahipsiz olmadığını göstermeye hazırız diye sözlerine son vermiştir.

TSO Başkanı Balık ; Filyos Vadi Projesinden bahsederek sözlerine devam etmiştir. Filyos Vadi Projesi Zonguldak’ın Çaycuma ilçe sınırları içerisinde yapılacak olan ve bünyesinde Filyos serbest bölgesi, Filyos Endüstri bölgesi, Filyos Limanı Projesi ile birlikte inşaatına başlanmıştır. Hayata geçmesi ile birlikte bölgede sanayinin ve sosyal hayatın gelişmesi, buna bağlı olarak havayolu yolcu sayısının artması beklenmektedir. Çaycuma Havaalanı, özellikle iç turizm potansiyelinin yüksek olduğu Bartın/Amasra ve UNESCO Dünya Miras listesinde olan Karabük/Safranbolu ilçelerine de çok yakındır. Bu sebeple Çaycuma Havaalanının iç hatlara açılması halinde, iç ve dış turizme bağlı olarak yolcu sayısı artacaktır. Biletlerin makul fiyatlara gelmesi için bilet fiyatlarının bir kısmını Bartın Tso olarak ödeyebiliriz ve bunu yazılı bir anlaşmayada dökebiliriz. Şeklinde  sözlerini sonlandırmıştır.

 Bartın Giad Başkanı Kemik, yönetim kurulu üyeleri ve  TSO Başkanı Balık ile birlikte Çaycuma Havaalanını ve pistini Özşahin’in eşliği ile birlikte gezmişlerdir.

 

 

© 2012 TUGİK | Türkiye Genç İş İnsanları Konfederasyonu. Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım My Medya