Bloomberht ‘de ‘’Sakarya Yatırım Kentidir’’ dedi

Sosyal Medyada Paylaş

Bloomberht ‘de ‘’Sakarya Yatırım Kentidir’’ dedi

Bloomberht ‘de ‘’Sakarya Yatırım Kentidir’’ dedi

SakaryaGİAD Başkanı Gökhan Korkmaz BlommberHT’de yayınlanan Çıkış Yolu programında Sami Altınkaya’nın  Canlı yayın konuğu olarak, Sakarya’nı ekonomisinden üniversitesine birçok hususa dikkat çekerek ‘’Sakarya Yatırım Kentidir’’ dedi.  Gündüz kuşağında yoğun ilgi ile izlenen programda Başkan Korkmaz, 40 dk.ya yakın süren Canlı yayında Sakarya’yı ve iş camiasını anlatımı ile göz doldurdu ve önemli mesajlar verdi.

 

SAKARYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Türkiye’nin dört bir yanı birbirinden güzel ve değerlidir. Bütün illerimizin de bir değeri vardır. Ancak  Sakarya’nın bizler içinde Sakarya’lı olmamız sebebi ile de biraz daha gönlümüzde farklı bir yeri var. Sakarya lokasyonu  gereği her yönüyle Türkiye’nin özel illerinden biridir. Biz Sakarya’yı çok önemsiyoruz. Bu sebeple de gençler bir arada buna katkılar sağlamak için Sakarya’da gayret gösteriyoruz. Şuan en çok ihtiyaç duyduğumuz şey enerjiye, heyecan. Bizde bu heyecanı uzun süreden beri gerek ilimizde, gerek bölgemizde, gerek konfederasyonumuzda Genel başkanımızın da katkılarıyla da tüm Türkiye’de vermeye çalışıyoruz. Gençlerin önemli bir konumu var burada. Sakarya için de bizler genç iş camiası olarak, sanayi şehir gibi gözüken ancak tarımı önemsediğimiz Sakarya’mızın turizmine kadar her noktasına değinmeye çalışıyoruz. Buna yönelik gayretimiz sonsuz devam edecektir.

SAKARYA OTOMOTİV ÜRETİM MERKEZİ OLMALI

Sakarya ekonomi şehri diyoruz. Sakarya’da bildiğimiz 1., 2., 3. Organize sanayi bölgelerimizde bir çok ulusal yatırımcı büyük firmalar var. Ancak bununla sınırlı değil Sakarya. Sakarya her daim iş camiasının göz bebeği konumunda lokasyonu gereği de. Çünkü lojistik sıkıntımız yok, istihdam sıkıntımız yok, iş gücü sıkıntımız yok, Sakarya Üniveristesi gibi önemli bir faktörümüz var sürekli sanayiyi destekleyen çalışmalar yapıyor. Yatırımcının gelebileceği bir şehirdir, biz bununla beraber Ferizli’de Karasu karma OSB’lerimiz var, ihtisas OSB’lerini önemsiyoruz mobilya ve makine ihtisas OSB’lerimiz Kaynarca bölgemizde var. Yani 10’a yakın OSB oluşuyor Sakarya’da. O zaman bizler de Sakarya bir yatırım şehridir diyebiliriz. Burada ticaret ve sanayi odası başkanımız Sn. Mahmut Kösemusul’da büyük gayret gösteriyor, sürekli dile getiriyor ki Sakarya’nın otomotiv üretim şehri olması konusunda ilimiz ciddi bir gayret gösteriyor. Gerek yerel yöneticilerimiz, gerek belediye başkanımız, gerek valimiz ile Sakarya’nın bir çok noktası otomotivi de destekliyor. Otomotiv demek de ciddi bir yan sanayi demek, ciddi bir istihdam demek yani Sakarya’da her sanayi oluşabilir. Birde tarıma dayalı sanayiye eğildik mi bu da üretim harici paketleme tesisleri olabilir, farklı üretimler olabilir, Sakarya muhteşem bir sanayi şehir haline gelecektir. Buna yönelik çalışmaları destekliyor ve Türkiye’nin geleceğinde önemli katkılar sağlayacak bir şehir olan Sakarya’da ekonomi tabanlı bir sivil toplum kuruluşu olarak derneğimizde bunu destekliyor.

 

SANAYİCİ İÇİN BİRÇOK AVANTAJ SAKARYA’DA MEVCUT

Sakarya’da sanayi geliştikçe Sakarya Üniversitemizin katkısı çok yüksek oluyor.Sakarya Üniversitemiz içerisinde kurulu Teknokent yapısı ve benzer çalışmalar yatırımcı firmaların AR-GE’si için önemli bir velinimet. Bu teknoloji AR-GE’leri Teknokent’de geliştirilebiliyor ve yatırımcı içinde ciddi bir katkısı var. Bu çalışmalarda firmalara KDV muafiyetleri gibi bir çok katkıları var. Biz sanayi firmalarının teknolojilerini geliştirmeleri hususunda üniversitemizin de desteklemesi ile bu gelişime ayak uydurduğumuzu düşünüyoruz.

ÜNİVERSİTEMİZ SANAYİYE NİTELİKLİ ELEMAN SAĞLIYOR

Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi bünyesinde geliştirilen programlar var. 3+1, 7+1 programları dahilinde, 2 yıllık ve 4 yıllık eğitimin son bölümünde öğrencilerimiz sanayi de çalışıyor, tecrübe ediniyorlar ve iş hayatını öğreniyorlar. Bizde stk olarak ne katkı sağlayabilir dediğimiz zaman Sakarya bölgesinde bir çok davet, seminer de katıldığımız programlarda öğrencilerimiz ile bir araya gelerek, eğitimini sürdürürken iş camiası ile iç içe olmalarını sağlamaya gayret gösteriyoruz. Öğrencilerimiz eğitim hayatı boyunca kendi iş dallarında ki firmalarda çalıştıkları sürece aslında CV’lerinde  dolduramadıkları iş tecrübesi kısmını anlatabilir hale geliyorlar ve mezun olduklarında avantajlı oluyorlar. Bu hususa da katkı sağlamaya çalışıyoruz. Burada sayın genel başkanımız Erkan Güral başta olmak üzere konfederasyonumuz yönetim kurulunda da buna bağlı çalışmalar sürdürülüyor. Yakın zamanda bunları geliştireceğiz ve zamanla üniversitelerimizin camiamız ile bağlantısını da artıracağız. Öğrencilerin iş camiası ile iç içe olmasını sağlayacağız. Öğrencilerimizin iş olanaklarına katkı sağlayacak güzel proje çalışmalarımızda var.

SİNERJİ GRUBU VE STK BİRLİKTELİĞİ İLE ŞEHRİMİZE KATKILAR SAĞLIYORUZ

Sakarya’da sivil toplum kuruluşlarının da bir arada olduğu bir sinerji grubu var. Sakarya Üniversitesi tarafından da destekleniyor. İlimizin tüm stk’ları kurumları bir arada sürekli bir ortak akıl oluşturmaya ve bölgeye katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bunun içerisinde sürekli düzenlenen Sagif istihdam fuarlarıda var. SakaryaGİAD buralarda her zaman yerini aldı. Bu senede Sagif fuarında açtığımız satandımızda 200’ün üzerinde iş başvurusunu aldık. Hem üyelerimize, hem de üye yakınlarımız iş camiamıza bunları ilettik. İşsizliğin çözümüne karşı buna da katkı sağladık. Ayrıca kurulduğumuz günden bugüne birçok sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdik. Asıl hedefimiz şimdi başlıyor ve Sakaryagiad’a kazandırdığımız idari ofislerimizde üyelerimizin iş camiası içerisinde gelişimlerine katkı sağlayacak eğitimleri de düzenleyeceğiz. Kişisel gelişimden finans eğitimlerine birçok önümüzde programımız var. Gençlerin iş camiasında daha eğitimli, kendini yetiştirmiş olmasını istiyoruz.  

SAKARYA YATIRIM ŞEHRİDİR.

Sakarya’da ihracaatın artması hususunda ön görülerimiz var. Şuan İhracaatda 7. Sıralardayız. Aylık 450milyon dolar gibi, yıllık 5 milyar dolar gibi bir ihracaat hacminden bahsediyoruz. Biz Sakarya’yı sevdirebilirsek, Sakarya’ya yatırımcı çekebilirsek bU rakamların çok daha üzerine çıkacağız. Bu da nedir Sakarya’nın hizmet alması ve gelişmesidir, istihdamdır, mutluluktur, insanların yüzünün gülmesidir. Biz iş adamları olarak Sakarya’nın yatırım şehri olduğunu dile getireceğiz. Karadenizimizden Sapanca gölümüze, Geyve Pamuokova bölgesi ki bende Geyveliyimdir, tarımımızdan organizelerimize her şeyi sizinle sohbet ettik ki biz Sakarya’ya ne kadar insan çekebilirsek o kadar daha memnun olacağız.   

© 2012 TUGİK | Türkiye Genç İş İnsanları Konfederasyonu. Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım My Medya