İşsiz Kalmak Artık Bir Tercih Olmamalı

İşsiz Kalmak Artık Bir Tercih Olmamalı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayı işsizlik rakamlarını açıklandı.

İşsizlik rakamlarını değerlendiren Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral, yazılı yaptığı açıklamasında bir önceki aya göre Mart ayında sağlanan 1 puanlık gerileme, işsizlik sorunuyla mücadele amacıyla uygulamaya konulan tedbirlerin ilk sonuçlarını vermeye başladığını bildirdi.

Buna karşın, işsizlikle mücadele stratejilerini, salt iş bulamama boyutuyla ele almak doğru bir yaklaşım olmayacağının altını çizen Güral, "İş dünyasının temsilcileri olarak rahatlıkla ifade edebiliriz ki, açıklanan oranların en az yansını 'İradi İşsizler* oluşturmaktadır. Beklentilerini yüksek tutarak iş arayışlarını yanlış yöntemlerle sürdüren ve sunulan iş önerilerini beğenmeyerek işsiz kalmayı tercih eden milyonlarca gencimiz bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

Güral, işsiz işgücünün önemini vurgu yaparak değerlendirmesini şöyle tamamladı: "İşsiz kalmayı tercih olmaktan çıkartıp işgücünü doğru alanlara sevk etmek bir zorunluluktur.

İş dünyasıyla işgücü arasında sağlıklı bir iletişim köprüsü kurmaya çalışmak bizler gibi ekonomi tabanlı sivil toplum kuruluşlarının önceliği olmalıdır"


Erkan Güral 
TÜGİK Genel Başkanı

© 2012 TUGİK | Türkiye Genç İş İnsanları Konfederasyonu. Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım My Medya