Üreten Türkiye Konuşuyor toplantısı Bursa’da

Sosyal Medyada Paylaş

Üreten Türkiye Konuşuyor toplantısı Bursa’da

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın işbirliğinde düzenlenen “Üreten Türkiye Konuşuyor” toplantılarının üçüncüsü Bursa’da gerçekleştirildi.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’de (AKKM) düzenlenen toplantıya, Hak-İş, Memur-Sen, TESK, TİSK, TOBB, Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen, TZOB, ASKON, MÜSİAD, TİM, TÜGİAD, TÜGİK, TÜMSİAD, TÜRKONFED temsilcileri ile Bursa ve Çanakkale, Balıkesir, Yalova, Kocaeli, Sakarya’dan çok sayıda iş adamı katıldı.

TÜGİK'i temsilen TÜGİKYönetim Kurulu Üyesi Sayın Abdulrahim Noyan  katıldı.

Toplantıda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2002- 2016 yılları arasındaki Bursa ekonomisini değerlendirerek, “Bursa ihracatı 3,4 milyar dolardan, 9,8 milyar dolara ulaşarak iki kat arttı. İthalat ise, 2,5 milyar dolardan 2,5 kat artarak, 8,7 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde diğer bölgeler ve ülkenin ihracat ve ithalatı da 3’er kat arttı. 2002’de 35 bin 475 olan firma sayısı da 2015’te yüzde 69 oranında artışla 59 bin 959’a yükseldi. Bölgede ulaşılan toplam firma sayısı ise yüzde 76 seviyesinde arttı bilgisini verdi.

Diğer yandan esnaf ve sanaatkarlara da önemli destekler verdiklerini ifade eden Tüfenkci, Bursa’da kredi alan esnaf ve sanaatkar sayısında 4,7 kat artışla 18 bin 136’ya ulaşıldığını açıladı. Bakan Tüfenkci, 2013’te 56 bin 939 olan Bursa esnaf ve sanaatkar sayısının, geçen sene 64 bin 665’e ulaştığını, bölgede yüzde 12,7 artış yakalanırken, ülke genelinde de yüzde 12,5 oranında artış olduğunu aktardı. Bakanlık olarak 3,5 milyon ticaret erbabına doğrudan hizmet verdiklerini aktaran bakan Tüfenkci, yürürlüğe koydukları ekonomik teşvik paketlerini de anımsattığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “reel sektör, ihracatçı, KOBİ, ve iş gücü piyasasının rahatlamasına yönelik reform niteliğinde bir çok tedbiri uygulamaya aldık. İhracatçımıza belirli şartları taşıyanlara yeşil pasaportu bu dönemde hayata geçirdik. Eximbank ve Kredi Garanti Fonu’nu bu dönemde çok daha aktif şekilde hem ihracatçımızın hem de reel sektörümüz, sanayicimiz, tüccarımızın emrine sunduk. Yaklaşık 250 milyarlık kredi garanti fonu hacmi oluşturduk. 2016 Ekim ayında aldığımız tedbirlerin 2017 başından itibaren uygulamaya geçtiğini görüyoruz. Bu, esasında Türkiye’nin daha etkin bir yönetim biçimine ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Eğer, dünya il rekabet etmek istiyorsak, gerçekten dünyanın şartlarına ayak uydurabilen bir yönetim sistemini ortaya koymamız lazım. İş dünyasının yatırım yaparken karşılaştıkları bürokratik engelleri ortadan kaldırarak, tek bir elden güçlü yönetim oluşturmak istiyoruz. Daha fazla işimizi, daha fazla aşımızı büyütmek adına Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeline geçmek istiyoruz.”

'Türkiye’de yeni bir Emtia Borsasını hayata geçiriyoruz'

Bursa ve Marmara Bölgesinin tarımdaki değerine yönelik gerçekleştirdikleri teşviklerden de bahseden Bakan Bülent Tüfenkci, “Lisanslı depoculuk sisteminin gelişmesi için ilave teşvikler getiriyoruz. Ürün ihtisas Borsası da 2 gün önce Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kuruldu. Türkiye’de yeni bir Emtia Borsasını da hayata geçiriyoruz. Bunların kurucularının büyük bölümü 33 tane Ticaret Borsamız. Esasında çiftçilerimizin ürünlerini uluslararası piyasaya taşıma noktasında önemli. Satışları sadece Bursa ile sınırlı olmayacak, bu borsa vasıtasıyla tüm Türkiye’de işlem görmesini sağlayacağız. Tarım ürünleri ticaretinde de köklü bir değişikliğe gidiyoruz” diye konuştu. Tüfenkci, önümüzdeki süreçte Türkiye Ticaret Buluşmaları kapsamında sektör temsilcileri ile ticaretin mevcut durumunu değerlendirip, yeni politikalar ve çözümler üreteceklerini, tüm bu çalışmalar sonucunda da Türkiye Ticaret Kongresini gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

 

© 2012 TUGİK | Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu. Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım My Medya